Kategorie
Zdrowie

Witaminy dla seniorów

0 0
> Read Time:2 Minute, 40 Second

Seniorzy, częściej aniżeli młode osoby albo te będące w średnim wieku, narażeni są na braki witamin oraz mikro- i makroelementów. Na taką sytuację seniorów wpływają takie stany, jak utrata apetytu, wiele schorzeń towarzyszących, spadek funkcjonalności układu pokarmowego w podeszłym wieku czy też niewłaściwe nawodnienie.

Rodzina chcąc zadbać o wzmocnienie organizmu babci czy dziadka, nierzadko udaje się do apteki, aby tam nabyć specjalne suplementy diety. Jak wybrać tę odpowiednie, żeby nie zaszkodzić seniorowi? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Odpowiednie witaminy dla osób w podeszłym wieku

Witaminy są substancjami, które spełniają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o ludzki organizm. Wiele osób jednakże bagatelizuje fakt, iż różne kategorie witaminy, mogą zapobiegać powstawaniu różnych dolegliwości i schorzeń. Dojrzały wiek, jest czasem szczególnym, w którym to potrzebujemy odpowiednich suplementów diety, np. w formie tabletek, aby ograniczyć bądź powstrzymać niektóre procesy starzenia.

Najważniejsze dla osób starszych preparaty, to między innymi te, w których składzie została uwzględnia:

 • witamina e – jest naturalnym przeciwutleniaczem, zatem spowalnia procesy starzenia się organizmu,
 • witamina a – nieoceniona, jeśli chcemy postarać się o poprawę wzroku,
 • witamina c – mocny antyoksydant, który potrafi nie tylko zahamować procesy starzenia się komórek, ale też występowanie chorób nowotworowych, poza tym ma pozytywny wpływ na naszą odporność,
 • witamina d – nazywana również witaminą słońca. Wspomaga walkę z osteoporozą, wykazuje pozytywny wpływ na trwałość kości,
 • witaminy z grupy b – kwas pantotenowy, tiamina, cholina, biotyna, niacyna, ryboflawina – biorą udział w tworzeniu hormonów i wykazują pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego, nerwowego czy też krwionośnego.

Poza witaminami, w przypadku seniorów, ważne są także inne preparaty na wzmocnienie organizmu, takie jak:

 • błonnik – wspomaga procesy trawienia,
 • luteina – ma wpływ na prawidłowy wzrok,
 • magnez – ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację,
 • wapń – jest budulcem kości, przeciwdziała osteoporozie i wzmacnia zęby,
 • żelazo – ma wpływ na sprawne funkcjonowanie układu krwionośnego,
 • kwasy omega 3 oraz omega 6 – redukują poziom cholesterolu, wspomagają także pracę mięśnia sercowego.

Schorzenia towarzyszące

Osobom starszym nierzadko towarzyszą zdrowotne dysfunkcje mające związek z wiekiem, jak chociażby choroby serca, cukrzyca albo nadciśnienie. Dlatego nie każdy preparat witaminowy, będzie dla nich odpowiedni.

 • w wypadku starszych osób mających cukrzycę, należy unikać słodzonych fruktozą albo sacharozą płynów,
 • dla chorujących na nadciśnienie, złą opcją będą preparaty zawierające żeń-szeń,
 • osoby mające kłopoty z krzepliwością krwi albo używające leków przeciwzakrzepowych, winny bezwzględnie unikać brania Miłorzębu japońskiego,
 • preparaty witaminowe w postaci płynnej dla seniorów, nierzadko w roli dodatku, zawierają alkohol, który nie będzie wskazany w przypadku pacjentów cierpiących na schorzenia wątroby albo stosujących sporą ilość leków.

Suplementy diety dla seniorów, mogą mieć również działanie uspokajające, tonizujące, wspomagające układ krążenia, a przy tym nie zawierać cukru ani alkoholu. Wysokiej jakości preparat wzmacniające dla osób będących po 50 roku życia, zawierać mogą poza dokładnie dobranymi składnikami witaminowymi oraz. mikro- i makroelementami, także wyciąg z żeń-szenia. O ile będą to bardzo dobre produkty dla osłabionych osób czy też pracujących intensywnie, to w przypadku osób będących w wieku powyżej 70 lat, lepszym wyborem będzie coś tonizującego.

Bez wątpienia, jednym spośród najistotniejszych makroelementów, o jakim powinniśmy pamiętać w przypadku osób w podeszłym wieku, jest magnez w różnej postaci. Jako składnik wspomagający bezpośrednio układ nerwowy, wspomaga leczenie wielu różnych dolegliwości związanych z wiekiem, jak chociażby drżenia kończyn i powiek, czy też kłopoty z pamięcią, koncentracją oraz z codziennym zasypianiem.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.