Kategorie
Biznes

Rodzaje i zastosowanie destylatorów

0 0
> Read Time:4 Minute, 46 Second

Destylacja to proces od lat wykorzystywany przez ludzi do uzyskiwania różnego rodzaju destylatów. Choć proces ten stosowany był w alchemii oraz jest stosowany w chemii większość z nas kojarzy go z procesem służącym do produkcji tak zwanego bimbru. Warto jednak wiedzieć czym tak naprawdę jest destylacja oraz jak przebiega jej proces. Wówczas destylacja polega na odparowywaniu ciekłej wielkoskładnikowej mieszaniny, w skutek czego następuje skraplanie się jej składników. Cały proces ma za zadanie odizolowanie bądź oczyszczenie pojedynczego lub złożonego związku składowego. W wyniku destylacji powstaje skroplona ciecz, czyli destylat, natomiast elementem pozostającym po procesie destylacji jest ciecz wyczerpana.

Destylator

W celu przeprowadzenia procesu skraplania/destylacji służą destylatory. Są to urządzenia zwiększające efekty destylacji. Destylator zbudowany jest z następujących elementów:

  • kolumna rektyfikacyjna: czyli inaczej kolumna destylacyjna. U dołu takiej kolumny zamieszcza się kolbę bądź kocioł z rektyfikowaną ciecz. Natomiast u góry kolumny umieszcza się głowicę bądź deflegmator, które mają za zadanie częściowe zawracanie skraplającej się cieczy z powrotem do kolumny, a częściowe skierowanie jej do odbieralnika. Kolumna destylacyjna zawsze działa w układzie przeciwprądowym. Oznacza to, że skroplona ciecz grawitacyjnie spływa z góry do dołu, natomiast opary powstałe w wyniku destylacji danej mieszaniny kierują się od dołu do góry. Dzięki temu zarówno skraplana ciecz, jak i opary są w stałym kontakcie. Co więcej wewnątrz takiej kolumny mogą znajdować się dodatkowe elementy zwiększające powierzchnię kontaktu cieczy z oparami. Dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi kolumny destylacyjnej mogą być np. półki z wąskimi otworami. Na jednej takiej półce zachodzi tak zwany pojedynczy akt destylacji (odparowanie cieczy oraz ponowne jej skroplenie). Zastosowanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych zwiększa efektywność całej kolumny. Ponadto na wydajność tej części destylatora ogromny wpływ mają również warunki, w jakich odbywa się cała rektyfikacja, czyli: temperatura, ciśnienie, a także stosunek cieczy zawracanej do odbieranej. Temperaturę można kontrolować za pomocą tak zwanego płaszcza termicznego. Natomiast im większy jest stosunek cieczy zawracanej do cieczy odbieranej, tym lepszy rozdział. Najlepszy rozdział można uzyskać gdy zostanie zachowana identyczna temperatura oraz ciśnienie w całej kolumnie.
  • deflegmator: Jest to inaczej skraplacz ciśnieniowy. Urządzenie to służy przede wszystkim do rozdzielania mieszanin ciekłych i zwiększania efektów uzyskiwanych w procesie destylacji. zatem deflegmator to rodzaj chłodnicy, w której dochodzi do częściowego skraplania się pary opuszczającej już kolbę destylacyjną bądź kolumnę rektyfikacyjną. W taki sposób powstaje flegma, która jest zawracana ponownie do kolby bądź na najwyższą półkę konstrukcyjną w kolumnie rektyfikacyjnej ( jeśli takowa została zastosowana). Natomiast w deflegmatorze nieskroplona para zostaje wzbogacona o bardziej lotny składnik i jest odprowadzana do skraplacza jako destylat. Tego rodzaju chłodnice często są wyszukiwane wśród produktów do destylacji.

Obecnie różnego rodzaju destylatory można zakupić np. na stronie internetowej allegro. Na platformie można znaleźć liczne oferty sklepów zajmujących się sprzedażą destylatorów np. do wina, piwa, whisky, brandy w atrakcyjnych cenach.

Gazowe destylatory

Gazowe destylatory cieszą się dużą popularnością. Ich prosta budowa przypadła do gustu nie tylko amatorom, ale również wielu profesjonalistom. Gazowe destylatory wyposażone są w zbiorniki oraz szybkowary, które zostały specjalnie wyprofilowane tak, aby zapewnić odpowiedzi poziom bezpieczeństwa danemu użytkownikowi podczas ustawiania destylatora na gazie. Choć to właśnie od setek lat ludzkość korzystała właśnie z destylatorów gazowych obecnie na rynku pojawiły się destylatory elektryczne. Elektryczne odpowiedniki destylatorów gazowych mają dwie ogromne zalety. Przede wszystkim destylatory elektryczne są o wiele bardziej bezpieczne dla użytkowników gdyż nie mają do czynienia z otwartym ogniem. Wówczas spada ryzyko pożaru i poparzeń. Co więcej używanie destylatora elektrycznego zmniejsza koszty całej destylacji. Różnica kosztów nie jest jednak całkiem oczywista ponieważ różnica ta dostrzegalna jest dopiero przy kilku przeprowadzonych procesach destylacji.

Destylatory do olejków eterycznych

Olejki eteryczne od setek lat cieszą się ogromna popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż olejki eteryczne doskonale sprawdzają się w aromaterapii, są stosowane w kosmetologii oraz gastronomi. Nie każdy jednak o tym wie, że olejki eteryczne pozyskiwane są za pomocą destylacji. Zdarza się, że jeden naturalny olejek eteryczny może być mieszaniną lotną kilkuset składników. Naturalne olejki eteryczne mogą być pozyskiwane z różnych części roślin; liści, kwiatów, owoców, kory, nasion, korzeni, kłączy, ziół, liści. Olejki eteryczne posiadają szereg właściwości leczniczych, w zależności od składu. Oczywiście olejki eteryczne można pozyskać na różne sposoby. Najczęściej olejki pozyskuje się metodą destylacji świeżych bądź suszonych roślin z wykorzystaniem pary wodnej. 

Olejki eteryczne: destylacja parowa

Jak wyżej wspominano istnieje wiele metod pozyskiwania olejków eterycznych. Za dwie najbardziej popularne i znane metody uznaje się destylację olejków eterycznych metodą suchą (gorącą), a także destylację olejków eterycznych metodą parową. Metoda parowa obecnie jest powszechnie stosowana zarówno w handlu, jak i w domowym wytwarzaniu olejków eterycznych.

Podczas pozyskiwania olejków eterycznych metodą parową para wodna przechodzi przez dany materiał, a roślina pod wpływem ciepła uwalnia olejki. Następnie dochodzi do odparowania olejków. Wówczas olejek eteryczny oraz para wodna wspólnie unoszą się w kolumnie destylacyjnej, aż do skraplacza i tam ponownie się skraplają. Woda oraz olej oddzielają się w pojemniku końcowym. Separacja wody i olejku eterycznego w pojemniku końcowym ułatwia pozyskiwanie czystego olejku.

Destylacja olejków eterycznych może również odbyć się metodą tradycyjną, czyli metodą destylacji w alembiku. Sposób ten jest bardziej skomplikowany ale daje ogromną satysfakcję. W tej metodzie doskonale sprawdzi się np. świeża mięta bądź lawenda. Co więcej zaleca się rozpoczęcie przygody z destylacja od jednego składniku/jednej rośliny. Warto jednak wiedzieć, że suszone rośliny zawierają mniejszą ilość olejków eterycznych.

Aparaty do destylacji

Obecnie produkty i akcesoria do wytwarzania np. olejków eterycznych można znaleźć na platformie allegro, gdzie liczni producenci gwarantują trwałość i jakość swoich produktów. Ponadto kupując za pośrednictwem witryny allegro kupujący ma szanse odnaleźć bez problemów poprzez wygodne menu różne kategorie oraz skorzystać z możliwości kontaktu z wybranym sprzedawcą. Taki kontakt ma znaczenie zwłaszcza dla osoby, która pragnie zdobyć dodatkowe informacje przed zakupienie swoich artykułów z koszyka.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.