Kategorie
Biznes

Produkcja pelletu drzewnego

0 0
> Read Time:5 Minute, 41 Second

W aktualnych czasach chodzi głównie o kompleksowe i całkowite przetworzenie takiego surowca, jakim jest drewno. Najważniejszą kwestią jest ta, która wiąże się bezpośrednio z utylizacją odpadów drzewnych. Wielu ekspertów, jak i zwykłych ludzi uważa, iż jedną z najbardziej wydajnych technologii dotyczących przetwarzania odpadów pochodzących z drzewa jest produkcja pelletu. Następujące kryteria sprawiają, że technologia ta jest o niebo lepsza od innych: Przede wszystkim jest ona dziecinnie prosta. Zwrot z przedsięwzięcia bywa naprawdę spory, przy jednoczesnym dosyć niskim koszcie własnym. Do obsługi sprzętu nie potrzeba wielu pracowników. Istnieje bardzo wygodna możliwość przetwarzania odpadów o najróżniejszych rozmiarach, a do samej technologii produkcji zalicza się surowce o indywidualnych wielkościach oraz wilgotności, jakość uzyskanego pelletu drzewnego oraz prawidłowe jego zapakowanie. Proces produkcji pelletu na całe szczęście nie jest czarną magią w dzisiejszych czasach.

Internet roi się od informacji, które dogłębnie dotykają tematu sprzętu różnych firm, natomiast trudno tu o informacje odnośnie sposobu pracy na takim sprzęcie, o potrzebnych surowcach, zwiększeniu wydajności pracy linii, jak i normach zużycia danych surowców przy produkcji pelletu.

Pellet drzewny – jakie surowce?

Tylko od surowców zależy jaki produkt końcowy uzyskamy. Żadną nowością jest to, iż do produkcji pelletu wykorzystuje się rozdrobnione drewno, którego grubość wynosi około jeden milimetr, zaś długość od 3 do 4 mm. Do niezaprzeczalnych zalet produkcji pelletu należy fakt, iż nie są do tego wymagane specjalnie przygotowanie wióry, tak jak to ma miejsce przy płycie wiórowej. Nie dopuszcza się również do obecności domieszek mineralnych, jakichkolwiek metali, czy stałych ciał obcych. Surowce wybierane do produkcji pelletu mają duży wpływ na kolor końcowego granulatu, bowiem jasne pellety uzyskuje się za sprawą wysokiej jakości okorowanego drewna, dzięki czemu produkt końcowy ma dużo większe oddawanie ciepła, przy czym również kruszy się mniej, jednak taki pellet jest odpowiednio droższy, niż swój szary i czarny odpowiednik. Pellety czarne pozyskiwane są z drewna mającego korę oraz drewna dotkniętego zgnilizną z powodu nieprzestrzegania zasad. 

Poza kolorem pelletu równie ważnym jest jego jakość sklejania, w którym ważne jest to, iż spoiwem w procesie prasowania pelletu jest naturalna lignina zawarta w drewnie. Warto również wiedzieć, że jej ilość różni się od gatunku drzewa, w związku z czym im jej więcej, tym lepiej. Następnym wysoce ważnym czynnikiem technologicznym podczas produkcji granulatu jest twardość drewna. Bowiem, im twardsze drewno, tym zużycie narzędzi skrawających, rolek peleciarki i matrycy jest wyższe. 

Pellet – produkcja

Maszyna do produkcji pelletu uruchamiana jest w sposób łatwy, co nie zmienia faktu, iż obróbka oraz przetwarzanie drewna na najwyższym możliwie poziomie jest chyba najistotniejszą kwestią w obecnych czasach. Aktualnie ma to ogromne znaczenie, szczególnie kiedy mowa o utylizacji odpadów pochodzenia drzewnego. Jedną z nich bezsprzecznie jest produkcja pelletu, gdyż technologia wykorzystana do tego jest banalnie prosta, zużycie energii elektrycznej nie za duże, a jeśli mowa o specjalistycznych urządzeniach to do obsługi sprzętu potrzebna jest minimalna liczba odpowiednio wykwalifikowanych osób. Co również ciekawe, wytwarzanie pelletu zmniejsza koszt własny produkcji, a z drugiej strony tworzy bardzo wysoki zwrot. Do produkcji granulatu śmiało, można wykorzystać odpady o najróżniejszych rozmiarach. Nie zmienia to faktu, iż na początku dobrze zapoznać się z technologią oraz całym procesem w taki sposób, żeby wiedzieć, jak działać odpowiednio oraz skutecznie i co zrobić, żeby uzyskać pellet drzewny najlepszej jakości. Kompleksowe przetworzenie drewna jest kluczowe, gdyż w czasie utylizacji odpadów drzewnych dbamy o ekologiczne aspekty świata, które w dzisiejszych czasach są wręcz niezbędne. Zostając przy zaletach pelletu, jedną z nich jest fakt braku wymagań odnośnie specjalnie przygotowanych wiórów, jak na przykład ma to miejsce dla płyty wiórowej.

Wpływ gatunku drewna na lepkość pelletu z trocin

Pellety drewniane mogą być produkowane z najróżniejszych gatunków drewna, a to, z jakiego jego rodzaju można uzyskać najlepsze pellety, czy optymalniejsze wcale nie jest takie trudne. Powszechnie wiadomo, iż spoiwem w produkcji pelletu drzewnego jest lignina. Im więcej naturalnej ligniny, tym banalniej jest uzyskać granulat z trocin wysokiej jakości. Średnio w drzewach iglastych zawartość wyżej wspomnianej ligniny oscyluje między 26%, a 30%, zaś w drzewach liściastych to już 19-28%, całkowitej masy drewna suchego. Rzecz jasna, im mniejsza jest zawartość ligniny, tym dużo większa staje się ilość odsiewów, a to już spore koszty energii elektrycznej przy nieznacznie zmniejszonej wydajności. Produkcję pelletu trudno odsunąć na drugi plan, kiedy charakterystyka drewna jest wręcz doskonała.

Twardość drewna, a pozyskany pellet 

Następnym charakterystycznym, ale i również bardzo ciekawym czynnikiem jest ogólna twardość drewna, ponieważ im większa staje się ona, tym wyższy będzie miała wpływ na uzyskiwany pellet. Przyczynia się to także do zwiększenia zużycia energii elektrycznej, zwiększenia obciążenia, a również adekwatnego zużycia narzędzi, o czym była już mowa. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że jeden metr sześcienny pelletu z trocin o wiele gęściejszych gatunków będzie posiadać większą gęstość nasypową oraz tym samym wyższe ciepło spalania. Stawiając jako przykład jeden metr sześcienny pelletu z brzozy, ten wydzieli o wiele więcej ciepła, niż jeden metr sześcienny granulatu uzyskanego z trocin sosny. Odpowiednia jakość pelletu jest tu niewyobrażalne kluczowym aspektem, ponieważ sam wpływ twardości drewna gra tu niezwykle kluczową rolę. Większe ciepło spalania oraz jakość sklejania pelletu też nie są byle czym.

Zastosowanie pelletu

Pellet drzewny w aktualnych czasach jest jednym z najpopularniejszych rodzajów paliwa z gatunku odnawialnych w całej Europie. Charakteryzuje się on swoimi szerokimi zastosowaniami, a w głównej mierze można się z nim spotkać w takich miejscach jak pizzerie, muzea, szkoły, piekarnie, czy w innych placówkach publicznej użyteczności. Co warte zaznaczenia, doskonale odnajduje się w kwestiach ekologiczne. Pellet jest także świetnym paliwem w przemyśle, w tym również dla hal produkcyjnych, hal przemysłowych, a również elektrociepłowniach. W domach prywatnych zaś stosuje się go jako paliwo dla grillów automatycznych, szczególnie tych z rynku amerykańskiego. Pelletem drzewnym możemy ogrzać cały dom, chociaż koszt tego jest trochę wyższy niż korzystnie z ekogroszku.

Od czego zależy jakość pelletu?

Jakość każdego produktu bez różnicy od koloru pelletu, zależy od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim odpowiednio wybrane surowce, jak i ich wilgotność. Granulaty z wiórów o wyższej wilgotności sprawiają, iż pellet z wiórów ma większą objętość niż ten o mniejszej czy też średniej wilgotności przy tej samej masie. Kluczowy jest również skład frakcyjny, ponieważ im większe mamy wióry, tym większy rodzi się problem z ich sprasowaniem. Poza tym gotowy granulat, który charakteryzuje się grubymi wiórami niestety, ale może się rozpaść. Na jakość produktu wpływa również gatunek surowca, o czym była mowa powyżej. Lepszą opinią wśród klientów cieszą się drewna iglaste ponieważ to właśnie w drzewach iglastych zawartość ligniny jest wyższa. Przyczyny można znaleźć już w linii produkcyjnej. Bardzo kluczowym jest też zużycie rolek, jak i matryc. Bowiem jeżeli są one zbyt mocno zużyte, wówczas wióry nie są podatne sprasowaniu. Wtedy maszyna tylko i wyłącznie je podaje. Istotną rolą, którą warto zaznaczyć, są również odpowiednio dopasowane odstępy pomiędzy matrycą a rolkami i średnicą sprasowanego granulatu. Działa na to prosta zasada, która mówi jasno, że im jest ona mniejsza, tym jakość pelletu jest lepsza. Wszystkie wskaźniki jakości granulatu są ze sobą sztywno powiązane.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.