Kategorie
Zdrowie

Polscy producenci maseczek – jakie maseczki będą najlepsze?

0 0
> Read Time:4 Minute, 47 Second

Od pewnego czasu maseczki jednorazowe stanowią stały element w naszej garderobie. Z dużym prawdopodobieństwem tego typu ochrona nie zejdzie z linii produkcyjnych jeszcze przez długi czas.

Możliwe jest także, iż z uwagi na wszechobecny smog i koronawirusa, masek medycznych będziemy musieli używać już zawsze. Dlatego warto zrobić ich zapasy, korzystając chociażby ze strony internetowej https://www.twplast.pl/

Poniżej przedstawimy kilka rodzajów produktów tego typu, które mogą rzeczywiście zwiększyć poziom ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem oraz zarażeniem.

Chirurgiczne maseczki jednorazowe produkowane na masową skalę

Każdy producent masek ochronnych potwierdza, iż produkuje miliony masek medycznych.

Produkt ten nie ma za zadanie filtrować powietrza, ale stwarzać fizyczną barierę pomiędzy potencjalnymi zanieczyszczeniami a błonami śluzowymi.

Tego typu maseczki, to nie tylko wygodne i komfortowe rozwiązanie, ale przede wszystkim ochrona przed dużymi cząsteczkami, które mają średnicę większą aniżeli 1 mikrometr, nie zaś przed wirusami o średnicy zmierzonej w nanometrach.

Takie produkty stanowią jednakże odpowiednią barierę dla aerozoli, w których znajdować się mogą wirusy. Jeżeli mamy na myśli stopień filtracji, standardy tego typu maseczek określane są przez normę europejską EN 14683 – według jej treści chirurgiczne maseczki, podzielić można na trzy typy: typ pierwszy (wykazuje skuteczność filtrowania na poziomie ≥ 95), typ drugi (wykazuje skuteczność filtracji na poziomie ≥ 98), jak i typu IIR (wykazuje skuteczność filtracji na poziomie ≥ 98).

Lekarze, na przykład w czasie zabiegów chirurgicznych, stosują maseczki jednorazowe typu drugiego oraz IIR. Złożone są one z 3 warstw polipropylenowej włókniny. Maseczki o typie IIR od maseczek typu drugiego odróżniają się tym, iż pozostają odporne na ewentualną wilgoć.

Chirurgiczne maseczki jednorazowe w przypadku tego typu miejsc pracy szybko nabierają wody, dlatego też nie będą się nadawały do dłuższego noszenia. Powinno się je zdjąć po kilkunastu minutach od chwili założenia. Po zastosowaniu należy się ich pozbyć.

W przypadku osób chorych niezbędne są maseczki z certyfikatem, świadczącym o ochronie przed wirusami. Dzięki temu mogą zapobiec rozpyleniu wirusa, który znajduje się w mikrokroplach wodnej pary, w czasie kaszlu czy też mówienia.

Należy mieć na uwadze, iż produkowane w polsce maseczki jednorazowe, nie są w stanie zapewnić w pełni idealnej szczelności, gdyż pozostają dopasowane luźno do powierzchni twarzy.

Wielorazowe maseczki N95 FFP2 – najwyższa jakość polskiej produkcji

Droższą, niemniej jednak zdecydowanie wartą naszej uwagi, będzie maseczka wielorazowa. Skuteczność jej filtracji, wynosi prawie sto procent i jest ona skuteczną barierą dla mikrokropli, w których przenoszone są chociażby koronawirusy.

Maseczki te spełniają standardy FFP2. Warto, abyśmy wiedzieli, na czym dokładnie opierają się tego typu oznaczenia. Różnić się będą one granicą przecieku maksymalnego do skóry, jak i przepuszczalności powietrza poprzez zawór.

FFP1 odznacza się granicą 25% przecieku, FFP2 11%, zaś FFP3 5%. Ta wielorazowa maska, złożona jest aż z pięciu filtrujących warstw: włókniny spunbond, warstwy bawełny, włókniny meltblown, oraz włókniny z węgla aktywnego.

Zaletę stanowi również metalowy, wewnętrzny drucik na nos użytkownika, który pozwala na dokładne dopasowanie do naszej twarzy. Producent oświadcza, iż maseczka tego typu wystarczy na 2-3 dni użytkowania aktywnego.

Maseczki bawełniane posiadające rekomendacje WHO

Poza chirurgicznymi maseczkami oraz paroma typami półmasek ochronną oraz przeciwwirusową funkcję spełniać mogą materiałowe maseczki.

Najbardziej popularne, są zdecydowanie bawełniane maseczki, które nabyć można albo przygotować samodzielnie. WHO zaleca, żeby tego typu maseczki były trójwarstwowe:

  1. wewnętrzna warstwa maseczki – powinna być tworzona przez hydrofilowy materiał (łatwo pochłaniający wilgoć), może to być bawełna; świetnym pomysłem będzie bawełna o jasnej barwie, co umożliwi łatwe rozpoznawanie, kiedy antywirusowa maseczka jest wilgotna albo zabrudzona,
  2. środkowa warstwa maseczki – wkładka albo dodatkowa warstwa materiału, która spełniać ma rolę filtra,
  3. zewnętrzna warstwa maseczki – zaleca się zastosowanie hydrofobowej tkaniny, która odpychać będzie kropelki i ograniczać przy tym przenikanie ewentualnej wilgoci: taka warstwa może zostać stworzona przez syntetyczny materiał typu poliester albo mieszanina bawełny oraz poliestru.

Maseczki bawełniane są fizyczną barierą pomiędzy czynnikami zewnętrznymi a błonami śluzowymi. Tego typu antywirusowe maseczki, stanowią środek ochronny wielorazowego użytku. Przed następnym zastosowaniem, powinno się je wyprać w gorącej albo ciepłej wodzie z dodatkiem środka piorącego albo mydła.

Maseczki wielorazowe antysmogowe N99 FFP3

Do najdroższych maseczek, zaliczane są te wielorazowe, antysmogowe zawierające zawory. Przedstawiony wyżej model odznacza się praktycznie 100-procentową skutecznością filtrowania i spełnia najwyższe standardy FFP3. Filtry ochraniają nas przed smogiem, bakteriami, pyłem oraz wirusami.

Ponadto, istnieje możliwość ich wymiany, zatem maseczki mogą nam posłużyć naprawdę przez długi czas. Metalowy zacisk oraz elastyczny neopren, zapewnią bardzo dobre dopasowanie do powierzchni twarzy i zupełną szczelność nawet w czasie fizycznej aktywności. W trakcie teraźniejszej epidemii koronawirusa, producenci zalecają dezynfekowanie zewnętrznych części maseczek aerozolem albo płynem powstałym na bazie alkoholu i pozostawienie tego do wyschnięcia. Możemy również wyprać je ręcznie z zastosowaniem wody i mydła w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Według wyliczeń producentów, używanie takich maseczek przez miesiąc razem z wymiennymi filtrami, to koszt ok. 170 złotych.

Półmaski przeciwpyłowe

Półmaski przeciwpyłowe są doskonale znane osobom pracującym na budowie oraz pracownikom przemysłowej branży. Okazuje się, iż mogą także spełniać ochronną funkcję nie tylko przed szkodliwymi dla nas pyłami, ale też przed smogiem oraz wirusem.

Przedstawione tutaj maseczki spełniają normę FFP2. Wydechowy wentyl znajduje się na wysokości ust. Obrzeża maseczek zostały wykończone za pomocą pinami, dzięki czemu są one wygodne i szczelne. Producenci zapewniają, iż stanowią one ochronę podczas szlifowania i obróbki metali czy drewna, jak również spełniają wymogi testu dolomitowego. To także bezpieczne rozwiązanie, z którego na początku epidemii, korzystało sporo osób.

Obecnie, kiedy z dostępnością maseczek, które dedykowane są ochronie zdrowia przed smogiem i wirusami, nie ma żadnego problemu, lepiej traktować przeciwpyłowe półmaski w roli rozwiązania awaryjnego.

Podstawowe zasady używania maseczek

Żadna z maseczek nie wykazuje pełnej skuteczności. Wszelkie ochronne gwarancje obowiązywać będą pod warunkiem, iż maseczki będą nakładane, noszone oraz zdejmowane w prawidłowy sposób. Obowiązkowo powinniśmy sprawdzi przyleganie maseczek do twarzy, a w czasie ich zdejmowania unikać ewentualnego dotykania czaszy. Wybrane maseczki posiadają pasek z metalu w swojej górnej części. Można zakładać je tak, aby środek wymienionego paska znajdowała się na samym środku górnej części naszego nosa.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.