Kategorie
Przyroda

Kleszcze u psów – wszystko co musisz wiedzieć

0 0
> Read Time:3 Minute, 6 Second

Kleszcz u psa wzbudził u niejednego opiekuna niepokój. Nie ma się temu co dziwić, bo znalezienie tego pajęczaka oznacza ryzyko chorób odkleszczowych, na które może zapaść zwierzę. Dobrze byłoby mieć świadomość tego, jakie choroby mogą pojawiać się u zwierząt w wyniku ukąszenia. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, jak usunąć kleszcza w bezpieczny sposób. Wreszcie, warto wiedzieć, jakie badania wykonać, aby ocenić czy doszło do zarażenia chorobą. Każdy opiekun powinien również mieć świadomość tego, jak zmniejszyć ryzyko złapania kleszcza przez pupila.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Jak już zaznaczono na wstępie, każdy opiekun powinien chronić swojego psa przed kleszczami. Na szczęście, w sklepach zoologicznych znajdziemy różnego rodzaju produkty, dzięki którym można znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wkłucia się kleszcza w skórę zwierzęcia. Godne polecenia jest stosowanie różnego rodzaju preparatów, które zawierają substancje odstraszające kleszcze. W miarę możliwości dobrze byłoby korzystać z preparatów o naturalnych składach. Alternatywą dla środków, które odstraszą pasożyta są obroże. Jeżeli nie wiemy, jaki sposób będzie najlepszy, aby odstraszyć kleszcza, skorzystajmy z porady weterynarza. Po każdym spacerze, zwłaszcza na łące czy w lesie, należy sprawdzić, czy w skórze psa nie znajduje się niepożądany pasożyt. Skórę psa trzeba oglądać wyjątkowo starannie, aby nie przeoczyć żadnych kleszczy, zwłaszcza niewielkich nimf.

Kleszcz u psa – co robić

Niestety, nie zawsze da się ochronić psa przed kleszczami. Jeżeli dojdzie już do ukąszenia, kleszcza należy jak najszybciej usunąć. W niektórych przypadkach, na przykład gdy zwierzę jest wyjątkowo niespokojne, można udać się do weterynarza. Niemniej jednak, każdy powinien poradzić sobie ze sprawnym i szybkim usunięciem kleszcza. Pamiętajmy, że ważną rolę odgrywa tutaj czas. Choroby takie jak babeszjoza czy anaplazmoza mają większą szansę na rozwój, jeżeli będziemy zwlekać z usunięciem kleszcza. Niestety, wirus kleszczowego zapalenia mózgu może dopaść naszego zwierzaka od razu po wkłuciu się kleszcza w skórę. Jak jednak należy usunąć niepożądanego gościa? Okazuje się, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Aby usunąć kleszcza, należy odsłonić miejsce, w które się wbił. Jeżeli pies posiada długą sierść, dobrze byłoby, aby jedna z osób przytrzymała włosy zwierzaka. Następnie należy wprawnym ruchem złapać pajęczaka i pociągnąć go w górę, wyrywając ze skóry psa. Upewnijmy się, że usunęliśmy kleszcza w całości. Miejsce po ukąszeniu nie musi być w żaden sposób odkażane, ale warto obserwować skórę psa przez kilka tygodni. Jeżeli pojawią się takie objawy jak opuchlizna, rumień czy powiększenie węzłów chłonnych, odwiedźmy lekarza weterynarii.

Jakich chorób odkleszczowych można się spodziewać?

Każdy właściciel psa powinien znać choroby przenoszone przez kleszcze. Wówczas będzie mógł dostrzec podejrzane u psa objawy, które powinny skłonić do wizyty u weterynarza. Jedną z groźnych chorób jest bez wątpienia odkleszczowe zapalenie mózgu. U psa, który został zarażony tym schorzeniem, objawy mogą pojawić się po tygodniu. Objawy zapalenia mózgu to między innymi wysoka gorączka. Kolejną groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest babeszjoza. Objawy tej choroby pojawiają się po około 6 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. Jeśli podejrzewamy, że psa zaatakowała babesia canis, wykonajmy badania i udajmy się do weterynarza. Naszą uwagę powinna zwrócić ba pewno wysoka gorączka, jak i zmniejszenie masy ciała. U psa może wystąpić również borelioza. Ryzyko zakażenia jest jednak nikłe, jeśli usuniemy kleszcza do 24 godzin. Choroba może zostać potwierdzona lub wykluczona poprzez badania krwi. Powikłania po tym schorzeniu mogą być naprawdę groźne. Jednym z nich jest zapalenie stawów. Z tego też względu, wszystkie niepokojące, występujące u psa objawy powinny wzbudzić czujność opiekuna. Jeżeli kleszcze u psa są częste, dobrze byłoby pomyśleć o profilaktycznym badaniu. Trzeba także pamiętać o tym, że kleszcze mogą przechodzić z psa na ludzi. Mamy więc kolejny powód, aby regularnie sprawdzać skórę psa po wyjściu z nim na dwór. Leczenie chorób odkleszczowych jest trudne i nie zawsze w pełni skuteczne. Jeśli jednak rozpoczniemy walkę z chorobą odpowiednio wcześnie, zwierzęciu nie powinny zagrażać groźne powikłania. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.