Kategorie
Zdrowie

Jak działa masaż tajski? Rodzaje, wskazania i cena

0 0
> Read Time:8 Minute, 11 Second

Masaż tajski pierwotnie był znany jako sztuka uzdrawiania, która wykorzystuje akupresurę, refleksologię, wspomagane rozciąganie jogi oraz wspomagane pasywne pozycje jogi, aby stymulować przepływ energii (Chi) przez ciało. Terapeuta używa kciuków, dłoni, łokci, kolan, stóp i ruchów rozciągających, aby manipulować liniami energetycznymi (sen) i punktami akupresury. Wykonuje się je na macie na podłodze. Są przystępne cenowo, zwłaszcza w porównaniu z kosztami wielu innych rodzajów terapii.

Jakie są rodzaje masaży tajskich?

Istnieje wiele różnych rodzajów masaży tajskich i każdy z nich ma inny cel. Od tradycyjnych po najbardziej relaksujące, masaże tajskie mogą przynieść wiele korzyści i pomóc Ci się zrelaksować.

Ziołowy masaż tajski to masaż, który wykorzystuje mieszankę tradycyjnych technik masażu tajskiego i okładów ziołowych. Mieszanką ziół można wiele zdziałać: doprowadzić do oczyszczania, rozgrzewania ciała, a także stymulowania w celu zwiększenia intensywności doznań. Niektóre są wcierane w skórę, inne są lekko podgrzewane i używane podczas masażu w woreczkach, dzięki czemu wydzielają relaksujące dla zmysłów aromaty.

Olejkowy masaż tajski jest bardziej zmysłową wersją masażu tajskiego. Terapeuta nakłada olejek na ciało, a następnie używa dłoni, palców, łokci, a nawet kolan do pracy nad mięśniami i stawami. Olejek pomaga terapeucie pracować bardziej dogłębnie. Masażysta wykorzystuje intensywny preparat. Olej najczęściej jest wykonany na bazie ekstraktów oraz aromatów, które nadają mu lepkości i właściwości rozgrzewających. Olejek przez nałożeniem na skórę jest podgrzewany. Ta forma masażu może być wykonywana zarówno na całym ciele, jak i na stopach.

Masaż tajski stóp jest rodzajem masażu pochodzącym z Tajlandii, który polega na wywieraniu nacisku na stopy, dolne partie nóg i dolną część pleców. Masaż tego rodzaju ma na celu poprawę krążenia, zwiększenie energii, znaczące zmniejszenie stresu oraz złagodzenie bólów i dolegliwości. Tajski masaż stóp może pomóc w niektórych schorzeniach stóp, takich jak zapalenie powięzi podeszwowej. Są szczególnie relaksujące ze względu na liczbę nerwów znajdujących się w tej części ciała.

Masaż tajski ramion, pleców i głowy mówi sam za siebie. Zwykle obejmuje masaż pleców, a także głowę i ramiona. W takiej sesji mogą być pominięte stopy, dzięki czemu efekt będzie nieco inny. Masaż głowy może poprawić krążenie, złagodzić bóle głowy i promować lepszy sen. Masaż barków jest rodzajem masażu, który skupia się na mięśniach i ścięgnach barków, górnej części ramion i górnej części pleców. Najlepszy jest taki, który uwzględnia Twoje specyficzne obszary problemowe i pozostawia uczucie odświeżenia i odprężenia w związku z rozmasowaniem danego miejsca.

Wszystkie masaże tajskie łączą się z elementami pasywnej jogi. Asan jogi czy masażystki z Tajlandii posiadają specjalne wykształcenie i wiedzę pozwalającą na przyjmowanie odpowiednich póz w trakcie pracy nad ciałem.

Jakie korzyści niesie ze sobą klasyczny masaż tajski?

Wszystko zależy od rodzaju masażu. Masaż tajski można wykonywać miejscowo, a także na całym ciele.

Korzyści płynących z klasycznego masażu tajskiego jest wiele. Jednak najczęstszą korzyścią jest relaks. Kiedy większość ludzi otrzymuje klasyczny masaż tajski, czują się zrelaksowani i rozluźnieni. Wynika to z faktu, że masaż tajski wykonywany jest na osobie w pełni ubranej i wszystko odbywa się w atmosferze wyciszenia i pełnej intymności w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.

Masaż tajski jest korzystny dla osób, które mają nadciśnienie. Pobudza krążenie krwi, co jest korzystne dla takich osób.

Masaż tajski pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy. Ruchy podczas masażu pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy. Jeśli postawa osoby jest kiepska, ruchy masażu mogą pomóc ją skorygować.

Zabieg jest również korzystny dla ludzi, którzy cierpią na bezsenność. Ruchy masażu pomagają osobie zrelaksować się, co odpręża umysł, a w rezultacie cały organizm staje się zregenerowany.

Terapia tajska przywraca równowagę i pozwala pozbyć się stanów zapalnych organizmu. Układ odpornościowy i całe ciało reagują w pozytywny sposób.

Wybrany rodzaj masażu może stawiać na redukowanie wybranego bólu stawów. Po kilkunastu minutach zajmowania się wybranym obszarem znika napięcie mięśni. W przypadku masażu głowy oraz karku klienci mogą liczyć na obniżenie bólu migrenowego.

Techniki uciskowe sprawdzają się też w leczeniu depresji. Bywa stosowany jako terapia zaburzeń emocjonalnych. Po wyjściu z gabinetu zauważalny jest przypływ sił witalnych. Po osiągnięciu stanu wewnętrznej harmonii, stan ten utrzymuje się przez czas około tygodnia.

Masaż tajski jest trudny do wykonania. Większość ludzi nie wie, jak wykonać masaż na własną rękę. Ruchy masażu nie są nauczane w szkołach, więc osoba musi iść do specjalistycznej szkoły masażu tajskiego, które najczęściej znajdują się w samej Tajlandii.

Masaż tajski nie jest bolesny, dlatego wiele osób do niego wraca. Aczkolwiek niektórzy ludzie nie lubią uczucia bycia rozciągniętym – masaż wykorzystuje dużo rozciągania.

Dla kogo jest przeznaczony tradycyjny masaż tajski?

Jak każda inna terapia, masaż tajski powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Tego typu terapia najlepiej nadaje się dla pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle mięśniowo-szkieletowe, takie jak bóle szyi, ramion i dolnej części pleców. Pacjenci z problemami stawów, kości i mięśni często są w stanie osiągnąć ulgę w stosunkowo krótkim czasie ze względu na działanie miejscowe.

Dodatkowo, masaż tajski może pomóc osobom cierpiącym na bezsenność, stres i niepokój, ponieważ poprawia krążenie, zwiększa energię i zmniejsza poziom stresu. Może on również pomóc sportowcom, ponieważ poprawia wydajność, pobudza przemianę materii, pozwala pozbyć się przykurczy mięśni i wspomaga regenerację.

Masaż tajski i połączenie akupresury może przynieść korzyści pacjentom cierpiącym na pewne schorzenia, w tym astmę, cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi.

Pacjenci z takimi schorzeniami powinni omówić swój stan z lekarzem przed rozpoczęciem zabiegu.

Jakie preparaty są wykorzystywane, aby wykonać masaż tajski?

Zasady wykonywania masażu tajskiego nie są jasno zdefiniowane. Wiadomo, że tradycyjnie był on wykonywany w ubraniu. Wykorzystywana była joga pasywna odpowiadająca za pobudzenie „senów” i jest to jedynie właściwym warunkiem do jego wykonania.

Dziś wykorzystuje się olejki i balsamy, które zawierają takie składniki jak trawa cytrynowa i ekstrakty z lawendy, drzewa sandałowego, drzewa różanego, palisandra, pranjipani, drzewa miętowego ylang-ylang .

Skąd się wziął tradycyjny masaż tajski?

Masaż tajski wywodzi się z tego, co obecnie znane jest jako „tradycyjna medycyna tajska”, będąca mieszanką tradycyjnych zabiegów azjatyckich, takich jak akupresura, oraz medycyny indyjskiej, takiej jak ajurweda. Szkolenie w zakresie masażu tajskiego trwa zazwyczaj kilka lat, a niektóre szkoły oferują tytuły magistra masażu tajskiego.

Na czym polega masaż tajski klasyczny?

Tradycyjny masaż tajski wykonywany jest w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu do masażu tajskiego. Podłoga jest zazwyczaj goła, wyścielona matami lub pokryta tkaniną. Masaż może być też wykonywany na specjalnym materacu. Koce i poduszki są zwykle używane, aby zapewnić klientowi dodatkowy komfort. Starożytny klasyczny masaż nie wykorzystywał olejków i balsamów. Współczesny masaż tajski często sięga po olejki lub balsamy, aby zapewnić dodatkowe korzyści.

Terapeuta zaczyna od umycia ciała wodą perfumowaną, przed rozpoczęciem masażu. Masaż wykonywany jest na macie na podłodze, z klientem, gdy tej jest ubrany w wygodne ubranie. Klient jest umieszczony w pozycji siedzącej lub leżącej, a masaż jest wykonywany małymi, delikatnymi ruchami rąk, albo z rękami osoby opierającej się na macie, albo bezpośrednio znajdując się na nich – co może wzbudzić zdziwienie, na ile masażysta jest zaangażowany.

Masaż tajski, wykonywany w Tajlandii, jest masażem całego ciała, często trwającym od dwóch do trzech godzin, jednak może być tak krótki, jak jedna godzina – i zwykle tyle trwa w dzisiejszych czasach. W Tajlandii masaż tajski jest zazwyczaj wykonywany przez dwóch terapeutów, którzy na zmianę masują całe ciało. Terapeuta będzie rozciągać klienta, używając swoich rąk, stóp, kolan lub łokci, aby wpływać na intensywność masażu. Może również używać swojego ciała do ściskania i rozciągania klienta. Masaż jest bardzo rytmiczny, wykorzystuje akupresurę, refleksologię, wspomagane pozycje jogi i wspomagane oddychanie, w celu uwolnienia energii i relaksacji.

Jakie posiada przeciwwskazania masaż tajski?

Masaż tajski nie powinien być wykonywany w ostatnim trymestrze ciąży, ale również wcześniej nie jest on zalecany. Osobisty lekarz powinien o tym poinformować.

Masaż tajski nie powinien być wykonywany, gdy pacjent jest pod wpływem narkotyków lub alkoholu. Pacjenci powinni również pamiętać o przyjmowanych przez siebie lekach.

Masaż tajski nie powinien być wykonywany jednocześnie z chemioterapią.

Pacjenci z zaburzeniami krwawienia lub hemofilią nie powinni korzystać z masażu tajskiego.

Pacjenci z pękniętymi kośćmi, guzami lub złamaniami nie powinni korzystać z masażu tajskiego.

Pacjenci ze złamaniami lub poważną osteoporozą nie powinni korzystać z masażu tajskiego.

Pacjenci z chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi lub sztucznymi zastawkami serca nie powinni korzystać z masażu tajskiego.

Pacjenci z poważnymi problemami z kręgosłupem nie powinni korzystać z masażu tajskiego.

Pacjenci cierpiący na choroby zakaźne nie powinni korzystać z masażu tajskiego.

Pacjenci z takimi schorzeniami jak zespół cieśni nadgarstka, rwa kulszowa, bóle kręgosłupa lub urazy spowodowane powtarzającym się napięciem nie powinni korzystać z masażu tajskiego.

Pacjenci z przepukliną krążka międzykręgowego nie powinni korzystać z masażu tajskiego.

Pacjenci posiadający wady serca nie mogą korzystać z tego rodzaju masażu. Osoba masowana powinna być świadoma swoich indywidualnych predyspozycji. Należy zrezygnować, jeśli osoba ma do czynienia z ostrymi stanami zapalnymi.

Ponieważ masaż tajski wykonywany jest na osobie całkowicie ubranej, może być korzystny dla osób z urazami. Jednak masaż nie powinien być wykonywany na ranach. Masaż tajski nie powinien być wykonywany na przykład na osobie ze złamaną ręką. Terapeuta musi wiedzieć, które obszary ciała są kontuzjowane i które obszary nie powinny być masowane – należy go o tym poinformować.

Ile kosztuje masaż tajski?

60 minutowy masaż tajski w Tajlandii kosztuje zazwyczaj około 200 – 300 bahtów (~20 – 30 złotych) i cena wzrasta tym bardziej, im bardziej ekskluzywny jest salon masażu i im lepsza jest jakość.

Jeśli już korzystałeś(aś) z tego rodzaju terapii, wiesz, że masaż jest bardziej związany z doświadczeniem niż z bólem. Masażystka wykorzystuje ciężar swojego ciała do ugniatania, rozciągania i uciskania Twoich mięśni. Masaż wykonuje boso.

Po masażu tajskim możesz czuć się lekko obolały, a nawet posiniaczony następnego dnia.

W Polsce masaż tajski kosztuje średnio 150 – 200 zł za jedną godzinę. Dzieje się tak ze względu na ograniczoną liczbę osób specjalizujących się w tej dziedzinie.

Jak przygotować się do masażu tajskiego?

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do zabiegu jest ubranie się w t-shirt lub tank top i szorty lub spodnie, aby umożliwić rozciąganie się.

Należy pić dużo wody, a także unikać kofeiny i alkoholu, aby uniknąć napięcia mięśni.

Nie należy spożywać obfitych posiłków przed masażem, ani jeść niczego, co mogłoby spowodować złe samopoczucie, gorszą przemianę materii lub dyskomfort.

Zrelaksuj się podczas masażu. Nie wstrzymuj oddechu i staraj się nie rozmawiać.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.