Kategorie
Zdrowie

Fizjoterapia – Olsztyn miastem dużych możliwości

0 0
> Read Time:4 Minute, 25 Second

Fizjoterapia to dziedzina medycyny rozwijająca się coraz prężniej, zajmująca się problemami zdrowotnymi dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Usługi rehabilitacji świadczone są zarówno na NFZ, jak i prywatnie, zaś w zależności od potrzeb praca może być wykonywana indywidualnie z pacjentem lub w niewielkich grupach. Często to właśnie wizyty u fizjoterapeuty gwarantują zachowanie sprawności, powrót do pełnej aktywności fizycznej czy prawidłowy rozwój. Kompetentnych fizjoterapeutów, specjalistów w swojej dziedzinie można spotkać w Olsztynie.

Kiedy warto umówić się na wizytę?

Na wizytę do fizjoterapeuty można wybrać się z niemal wszystkimi dolegliwościami zdrowotnymi. Najczęstszymi wskazaniami są m.in.:

 • urazy i kontuzje – skręcenia, zwichnięcia, złamania
 • bóle mięśniowe
 • przewlekłe bóle głowy, migreny
 • problemy trawienne
 • wady stóp, kolan i kręgosłupa
 • bóle kręgosłupa, rwa kulszowa
 • zaburzenia neurologiczne
 • entezopatie, np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty
 • stan po operacji, np. rekonstrukcji ACL, endoprotezoplastyce biodra
 • uszkodzenie stożka rotatorów, bóle barku
 • przebyte amputacje

Fizjoterapeuci zajmują się również usprawnianiem osób przewlekle chorych, dzięki czemu ich funkcjonalność pozostaje na najwyższym możliwym poziomie. Przykładem jest terapia pacjentów po udarze mózgu, którzy wymagają stałej opieki, a także chorzy na Parkinsona czy Alzheimera. Oczywiście błędem nie będzie konsultacja w celach profilaktycznych, np. chcąc doświadczyć leczniczego masażu po całym dniu ciężkiej, wymagającej pracy. Mało kto zna tak dobrze układ mięśniowy, co doświadczony fizjoterapeuta. Szybko zlokalizuje on najbardziej napięte, bolesne miejsca i rozprawi się z bólem pacjenta.

Specjalizacje w fizjoterapii

Fizjoterapia to niezwykle obszerny dział, dlatego specjaliści mają możliwość rozwijania się w określonym kierunku, zgodnie ze swoimi preferencjami i zainteresowaniami. Dużą popularnością cieszy się fizjoterapia:

 • uroginekologiczna
 • ortopedyczna
 • neurologiczna
 • pediatryczna
 • sportowa
 • stomatologiczna

Mało kto zdaje sobie sprawę, że specjalista fizjoterapii może wspomóc nas w problemach takich jak przewlekłe zaparcia czy hemoroidy. Wystarczy znaleźć w Olsztynie kogoś, kto zajmuje się fizjoterapią wisceralną. Natomiast w domach opieki seniorów nie powinno zabraknąć rehabilitanta, którego pasją jest geriatria.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapeuci uroginekologiczni zajmują się rehabilitacją problemów układu moczowo-płciowego, takich jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, bolesne miesiączki czy endometrioza. Obejmują również opiekę nad kobietami w ciąży i po porodzie, przygotowując je do porodu, zmniejszając intensywność dolegliwości ciążowych czy sprawując kontrolę nad ich bezpieczną aktywnością fizyczną. Wiele Pań po porodzie zmaga się z rozejściem mięśnia prostego brzucha lub osłabieniem mięśni dna miednicy. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie fizjoterapia uroginekologiczna.

Fizjoterapia ortopedyczna

W zakresie ortopedii rehabilitacja obejmuje wczesną i późną terapię urazów oraz przywracanie poszkodowanemu pełnej sprawności fizycznej. Na wizytę warto udać się przed operacjami układu kostno-stawowo-mięśniowego, aby przygotować ciało do ingerencji chirurga, wiedzieć jak bezpiecznie pomóc sobie w pierwszych dobach po zabiegu i szybko odzyskać funkcjonalność.

Fizjoterapia neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna zajmuje się głównie pacjentami przewlekle chorymi – stwardnienie rozsiane, urazy czaszkowo-mózgowe, glejaki, ale nie tylko – porażenie nerwu twarzowego czy wszelkie neuropatie również nadają się do profesjonalnego leczenia. Celem dziedziny jest poprawa stanu zdrowia poprzez utrzymanie sprawności i umożliwienie choremu samoobsługi. Dzięki terapii pacjenci mogą samodzielnie funkcjonować.

Fizjoterapia pediatryczna

Coraz częściej rehabilitacji potrzebują najmłodsi pacjenci. Szybka ingerencja w korekcję wad postawy umożliwi prawidłowe rozwijanie się w późniejszym wieku – zarówno w przypadku dzieci, jak i młodzieży. Specjaliści obejmą opieką także dzieci przewlekle chore, np. z zespołem Downa czy mózgowym porażeniem dziecięcym. Ważne jest, aby fizjoterapeuci dziecięcy mieli odpowiednie podejście do pacjenta – dzieci wymagają więcej cierpliwości i zrozumienia. Efekty uzyskuje się poprzez przyjazną, ciepłą współpracę.

Fizjoterapia sportowa

Aby sportowcy mogli cieszyć się jak najlepszymi osiągami powinni regularnie odwiedzać swojego fizjoterapeutę. Zapewni on prawidłową regenerację mięśni, uchroni przed ewentualnymi kontuzjami oraz wspomoże, gdy przytrafią się wypadki. W przypadku sportowców terapia jest na ogół intensywniejsza, a techniki muszą być odpowiednio dobrane – często to od fizjoterapeuty zależy, czy pacjent wróci do swojej aktywności lub jakie rezultaty treningowe osiągnie. Każde centrum sportu współpracuje z takimi specjalistami. Z zabiegów korzystać można w celach profilaktycznych lub leczniczych.

Fizjoterapia stomatologiczna

Nie należy pomijać dziedziny, jaką jest stomatologia. U fizjoterapeuty stomatologicznego pomocy mogą szukać pacjenci z bruksizmem, problemami stawów skroniowo-żuchwowych, bólami głowy, szumami usznymi lub bólami zębów nieznanego pochodzenia. Nie każdy fizjoterapeuta dobrze czuje się w pracy z jamą ustną, kręgosłupem szyjnym i całą głową. Wybierając się na wizytę do osoby działającej w tym zakresie mamy pewność, że efekty będą zadowalające.

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?

Szukając specjalisty warto kierować się opiniami innych pacjentów. Jeśli spora grupa osób jest zadowolona z efektów leczenia i podejścia fizjoterapeuty, prawdopodobnie posiada on dużą wiedzę i doświadczenie umożliwiające skuteczną terapię. Oczywiście spotkać można wielu dobrych specjalistów, którzy dopiero zaczynają pracę – warto dać im szansę. Wybierając fizjoterapeutę należy kierować się także wspomnianą specjalizacją. Nawet profesjonalista w zakresie rehabilitacji sportowców może nie mieć wystarczającej wiedzy, aby zajmować się niemowlętami czy kobietami ciężarnymi. Jeśli istnieje możliwość warto sprawdzić odbyte kursy i szkolenia – stale rozwijający się fizjoterapeuta dysponuje szerokim wachlarzem metod i rozległą wiedzą, którą wciąż poszerza. 

Ważna jest również lokalizacja, szczególnie gdy pacjent szuka pomocy w związku z kontuzjami lub nie jest mobilny i nie może liczyć na pomoc osób trzecich. W Olsztynie znaleźć można wiele ośrodków rehabilitacji oferujących usługi stacjonarne lub dojazdowe. Dzięki temu można wybrać specjalistów kierując się stanem swojego zdrowia. Zawsze warto zapytać swojego fizjoterapeutę czy oferuje usługi z dojazdem do domu. 

Praca w Olsztynie

Fizjoterapia w Olsztynie znajduje się na bardzo wysokim poziomie, z tego względu wielu specjalistów szuka w tym mieście pracy. Mają oni tu wiele możliwości rozwoju w wybranej przez siebie dziedzinie. Aby odnieść sukces w zawodzie należy posiadać nie tylko sporą wiedzę i doświadczenie, ale również pokłady cierpliwości, życzliwości oraz wrażliwości. Dobra komunikacja z pacjentami i zrozumienie ich problemów sprawią, że terapia będzie skuteczna i przebiegnie w przyjaznej atmosferze.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.