Kategorie
Inne

Dlaczego pranie chemiczne to tak wartościowa usługa?

0 0
> Read Time:5 Minute, 18 Second

Dlaczego pranie chemiczne to tak wartościowa usługa?

Są takie rodzaje odzieży, których absolutnie nie powinno się prać klasycznie, czyli z wykorzystaniem wody. Takie działanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia ich delikatnej struktury. Dla przykładu mogą pojawić się wtedy odkształcenia oraz utrata koloru.

Specjalnie przystosowana pralnia chemiczna ma za zadanie prać odzież bez wykorzystywania wody. Zaawansowana technologia sprawia, że jest to możliwe przy użyciu rozpuszczalnika. Pralnia chemiczna działa z wykorzystaniem hermetycznego, bezwylotowego agregatu piorąco-suszącego.

Jak przebiega pranie chemiczne?

Pranie chemiczne jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych maszyn. Z wyglądu wspomniane maszyny przypominają zarówno pralkę, jak i suszarkę. Występują one jednak w znacznie większym rozmiarze. Wspomniany proces czyszczenia chemicznego opiera się na zasadzie podobnej do tej, którą znamy ze standardowych pralek.

Na samym początku ubrania są wsadzane przez specjalistów z pralni do komory, która obraca się w zewnętrznej obudowie. Dodajmy, że maksymalna temperatura takiego prania na sucho może wynosić 30 stopni Celsjusza. Jeżeli wykorzystana zostałaby wyższa temperatura, pojawiłoby się zagrożenie trwałego uszkodzenia odzieży.

Następnie komora prania zostaje wypełniona w jednej trzeciej rozpuszczalnikiem. Odzież wraz z rozpuszczalnikiem jest w dalszej kolejności mieszana za pomocą obrotów. Zwykle długość trwania takiego cyklu wynosi od ośmiu do piętnastu minut. Wszystko zależy bowiem od rodzaju tkaniny.

W trakcie wspomnianego cyklu rozpuszczalnik trafia do komory filtracyjnej, a następnie jest zawracany do bębna. Opisane działanie to stale powtarzający się proces.

Następną fazą prania chemicznego jest płukanie. Wbrew pozorom również odbywa się ono bez wykorzystania wody. Materiały, które są poddawane czyszczeniu są bowiem płukane za pomocą świeżo destylowanego rozpuszczalnika.

Suszenie to kolejny etap. W pralni maszyna obraca ubrania w strumieniu ciepłego powietrza. Powietrze przenika następnie przez jednostkę chłodzącą, której zadaniem jest skraplanie chemicznych opartów i zwrócenie ich do przefiltrowanego rozpuszczalnika.

Ważne jest to, że w trakcie tego procesu kontrolowana na bieżąco jest temperatura przepływu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zbyt wysoka temperatura mogłaby spowodować uszkodzenia tkanin.

Ostatnią fazą jest prasowanie. W zależności od tego, z jaką tkaniną mają do czynienia specjaliści z pralni chemicznej, mogą oni przeprowadzić ten proces w różny sposób.

Pracownicy mogą bowiem użyć na przykład tradycyjnego żelazka oaz deski do prasowania ubrań o większym rozmiarze. Nierzadko korzystają oni również z maszyn parowych, które prasują w bardzo wysokich temperaturach. Z kolei do pościeli, a także obrusów wykorzystywany jest magiel.

Jakiego rodzaju odzież pierze pralnia chemiczna?

Pralnia chemiczna pralnia-pelikan.pl daje możliwość prania odzieży na przykład osobom, których obowiązuje dress code. Tacy klienci bardzo często potrzebują bowiem świeżych kompletów garderoby. Pranie między innymi koszul nie musi zatem być dla nikogo problemem. Dodatkowo pralnia chemiczna zajmuje się czyszczeniem ubrań roboczych, sportowych, a także codziennych. Bardzo często przyjmowana jest również od klientów odzież w postaci puchowych oraz narciarskich kurtek, a także futer i kożuchów oraz płaszczy.

Pracownicy pralni szczególnie ostrożnie podchodzą do delikatnych materiałów, a klienci mają gwarancję, że zostanie zachowany ich piękny wygląd. Pralnia chemiczna może również podjąć się czyszczenia odzieży liturgicznej, czyli alb, komży, ornatów oraz habitów.

Dlaczego pranie chemiczne artykułów domowych oraz tekstyliów jest tak ważne?

Bardzo trudne może okazać się samodzielne pranie oraz prasowanie tekstyliów, takich jak na przykład: firany, obrusy, zasłony i dywany. Na szczęście wszystkie tego typu materiały spokojnie może wyprać oraz wyprasować pralnia chemiczna.

Ponadto klienci mogą oddać również do czyszczenia kołdry i poduszki. Dla wielu osób bardzo ważne jest bowiem, aby przywrócić im świeżość. Możliwe jest również dzięki pralni chemicznej pozbycie się z tkanin kurzu oraz roztoczy.

Dzięki profesjonalnemu praniu pościeli, a także maglowaniu, możliwe jest zadbanie o zdrowy i spokojny sen.

O czym warto pamiętać, jeśli chodzi o pranie chemiczne?

W sytuacji, gdy klienci oddają ubrania do pralni chemicznej dobrze, gdy porozmawiają chwilę ze specjalistami. Czasami dla przykładu pracownicy zalecają usunięcie z odzieży guzików oraz innych dekoracji na części. Profesjonaliści potrafią także doradzić, w jaki sposób obchodzić się z odzieżą, aby jak najdłużej zachowała swój doskonały stan i wygląd.

 Jakie są plusy pralni chemicznej?

Pranie pościeli oraz odzieży realizowane przez fachowców sprawia, że zaoszczędzić można nie tylko czas, ale również pieniądze. Nie ma zatem potrzeby wydawania ogromnych pieniędzy na środki piorące, a także poświęcanie czasu na zaznajomienie się z technikami efektywnego odplamiania. Tego typu działania wykonywane na własną rękę mogą spowodować, że odzież zostanie zniszczona.

Usługi świadczone przez pralnię chemiczną gwarantują każdemu klientowi profesjonalne traktowanie każdego rodzaju tkanin, nawet tych najbardziej delikatnych.

Zajęcie się tekstyliami, takimi jak na przykład te, które są używane w aranżacji wnętrz, takimi jak zasłony, poduszki lub dywany również nie stanowi żadnego problemu. To spore odciążenie dla osób gospodarujących domem lub mieszkaniem.

Jak działa pralnia chemiczna i jak działała kiedyś?

Odejście od klasycznych detergentów oraz wody w trakcie czyszczenia odzieży rozpoczęło się na początku dziewiętnastego wieku. Wtedy też na szeroką skalę rozpoczęto stosowanie substancji czyszczących, które były oparte na pochodnych ropy naftowej. Kiedy były one stosowane, pojawiało się jednak zagrożenie pożarowe.

Z tego też powodu wspomniane detergenty zaczęto zastępować odplamiaczami chlorowymi. Rozpuszczalniki tego typu odznaczały się mniejszą łatwopalnością, a także miały lepszą wydajność.

Wariant, który jest stosowany do dzisiaj pojawił się dopiero w połowie trzydziestych lat ubiegłego wieku. Chodzi tutaj o tetrachloretylen (czterochlorek etylenu, PCE). Wspomniana substancja to doskonały rozpuszczalnik, który wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością w usuwaniu plam oraz czyszczeniu.

Substancja ta jest niepalna, stabilna i delikatna dla większości tkanin. Pewnym jej minusem jest toksyczność, jednak dzięki temu, że aktualnie nowoczesne pralnie chemiczne są wyposażone w zaawansowane technologicznie urządzenia piorące, substancja ta jest funkcjonalna oraz bezpieczna dla ludzi, odzieży i środowiska.

Jakie wyposażenie ma pralnia chemiczna?

Pralnia chemiczna jest wyposażona w agregat chemiczny, który ma dwa lub trzy zbiorniki. Ich liczba uzależniona jest od przeznaczenia agregatu. Wspomniany agregat jest podstawowym wyposażeniem tego miejsca.

W jednej tylko maszynie zachodzi w całości cykl technologiczny prania chemicznego. Począwszy od czyszczenia garderoby, skończywszy na odwirowaniu i suszeniu, a także regeneracji rozpuszczalnika. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że na wyposażeniu pralni chemicznej znajduje się również stół albo kabina detaszerska. Jest to urządzenie, które służy do wykonania wstępnej obróbki odplamiającej, czyli tak zwanego detaszu odzieży przed czyszczeniem chemicznym.

Nie można zapomnieć również o stole prasowalniczym, który sprawia, że możliwe jest przywrócenie wyrobom po praniu pierwotnego kształtu i wyglądu.

Manekin do prasowania odzieży służy przywróceniu garderobie właściwej formy. Na wyposażeniu opisywanej pralni jest także pakowarka, transporter oraz system komputerowy, który służy do obsługi pralni.

Podsumowanie

Dzięki coraz bardziej nowoczesnym technologiom możliwe jest efektywne czyszczenie odzieży, a także różnorodnych tekstyliów. Specjaliści w pralni chemicznej wykorzystują najbardziej nowoczesne urządzenia i preparaty, a dzięki swoim umiejętnościom, oferują usługi na najwyższym poziomie. Z pralni chemicznej zdecydowanie warto korzystać.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.