Kategorie
Prawo

Aukcje poleasingowe

0 0
> Read Time:2 Minute, 39 Second

Leasing jest obecnie bardzo chętnie wybieraną formą finansowania przez przedsiębiorców. Pozwala on bowiem ograniczyć koszty zakupu niezbędnych do prowadzenia działalności urządzeń, szczególnie samochodów. Przedmiotem leasingu mogą być dowolne środki trwałe: maszyny, auta – zarówno osobowe, jak i ciężarowe lub dostawcze. Aukcje to z kolei stosunkowo szybki i prosty sposób sprzedaży przedmiotu leasingu.

Na czym polega leasing?

Rodzajów leasingu jest kilka, niemniej jednak jego głównym celem jest udostępnienie przez leasingodawcę do korzystania przez leasingobiorcę maszyn, samochodów lub innych urządzeń. Za prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, leasngobiorca jest zobowiązany do zapłaty rat leasingowych. Kwota raty jest przedmiotem ustaleń między stronami umowy. Najczęściej przedmiotem leasingu są pojazdy, bez względu na model czy przebieg. W przypadku leasingu pojazdu, koszty związane m. in. z ubezpieczeniem ciąża na leasingodawcy. Samochody nie przechodzą bowiem na własność leasingobiorcy. Może on korzystać z pojazdu w zakresie niezbędnym do prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej przedmiotem leasingu są samochody osobowe lub dostawcze. Eksploatacja przedmiotu leasingu nie powinna przekraczać normalnego poziomu zużycia, wynikającego z typowego korzystania z niego. Obowiązkiem leasingobiorcy jest bowiem zachowanie przedmiotu leasingu w stanie niepogorszonym, uwzględniając właśnie zwyczajowy poziom zużycia na dany okres, np. rok. Na leasing decydują się najczęściej przedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają na rynek i pozyskują klientów oraz inwestorów.

Co z dzieje samochodem po zakończeniu leasingu?

Po zakończeniu trwania umowy leasingu, samochody lub inne przedmioty umowy, wracają do leasingodawcy. Umowa leasingu może również przewidywać opcję wykupu przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę. Oferta wykupu uwzględnia wówczas wpłacone już raty. Możliwe jest również ustalenie rat na takim poziomie, aby całkowicie pokryły one wartość przedmiotu leasingu i zastrzeżenie, że przechodzi on automatycznie na własność leasingobiorcy. Nie zawsze jednak leasingobiorca decyduje się na wykup. Wówczas auta albo maszyny mogą stać przedmiotem aukcji poleasingowych. Oznacza to, że przedmiot leasingu może zakupić dowolna osoba, która wygra aukcję. Sprzedaż przedmiotu leasingu niekoniecznie musi mieć formę aukcji, ale ta pozwala na stosunkowo szybką finalizację transakcji.

Czy warto kupować samochody osobowe na aukcjach poleasingowych?

Auta osobowe będące przedmiotem aukcji poleasingowych są używane w mniejszym lub większym stopniu. Dlatego przed przystąpieniem do licytacji, warto przeczytać dokładnie informacje dotyczące przedmiotu aukcji. W przypadku samochodów, kluczowe informacje to: marka, model, przebieg, rok produkcji oraz oczywiście cena. Zgodnie z prawem, przedmiot sprzedaży musi zostać rzetelnie opisany. Jeżeli zatem auto jest uszkodzone lub posiada jakiekolwiek wady, oferta sprzedaży powinna zawierać takie informacje. Oferta zawiera zazwyczaj bezpośredni kontakt do wystawcy danego przedmiotu. Zazwyczaj będzie to firma – leasingodawca lub wybrany przez nią pośrednik aukcyjny. Pośrednik jest wówczas zobowiązany do kompleksowej obsługi transakcji.

Udział w licytacji wymaga cierpliwości, warto także ustalić budżet przed jej rozpoczęciem. Impulsywne reagowanie na kolejne oferty może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Niemniej jednak ceny samochodów dostępnych na aukcjach poleasingowych są bardzo atrakcyjne. Zazwyczaj mają one miejsce w sieci, co pozwala spokojnie i dokładnie przeczytać treść oferty. Wymarzonego pojazdu można poszukiwać w intuicyjnych wyszukiwarkach, które umożliwiają parametryzację według potrzeb klienta. Przed kliknięciem przycisku szukaj, można wybrać takie parametry, jak chociażby rodzaj paliwa, przebieg, czy markę. Im konkretniejsze wymagania, tym mniejsza będzie liczba odpowiadających im aukcji. Warto przed złożeniem oferty przejrzeć różnego rodzaju licytacje, ponieważ ten sam model może być przedmiotem niejednej oferty. Tymczasem główną zaletą, jaką mają licytacje, jest możliwość wyboru oferty, w której cena jest jak najniższa. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.